Ako cez jazyky lásky vyjadriť partnerovi, čo cítiš a potrebuješ?

0
5 jazykov lásky Ako cez jazyky lásky vyjadriť partnerovi, čo cítiš a potrebuješ? Petra Ragas 300x300
Petra Ragas

Musíš si uvedomiť, že potrebuješ systematicky pracovať na svojom vlastnom živote a svojej osobnosti, aby si mohol priťahovať aj tie najkrajšie ženy úplne prirodzene, bez toho, aby si sa musel krvopotne snažiť.

Ak chceš mať život a ženy, ktoré väčšina chlapov nemá, potrebuješ robiť veci, ktoré väčšina chlapov nerobí a nie sú ochotní robiť. Dáva ti to zmysel?

Chcem ti s tým pomôcť, preto si na živé tréningy pozývam rôznych hostí. Jednou z rečníčok na živom tréningu Magnet na ženy bola aj Peťka Ragas.

Peťka je lektorka, rečníčka a srdce projektu Rozumieme deťom. Venuje sa komunikácii a utužovaniu vzťahov v rodinnom kruhu, a je jedinou lektorkou a prednášajúcou tejto témy na Slovensku a v Čechách s pridanou hodnotou vlastných skúseností z viac ako 10-ročnej práce s deťmi.

Tento článok je malou ochutnávkou Peťkinej prednášky, ktorú si mohol zažiť aj ty na živom tréningu Magnet na ženy.

Poďme na to.

 

Aké prejavy lásky poznáš?

Ako prvé ti môžu napadnúť slová ako prejav lásky. Jednoducho slovami povieš: “Ľúbim ťa. Mám ťa rád.” Áno, máš svojim spôsobom pravdu. Toto nás učia naše mami od malička. Ono to však nie je také jednoduché.

Vysvetlím ti to na príklade auta a nádrže:

5 jazykov lásky Ako cez jazyky lásky vyjadriť partnerovi, čo cítiš a potrebuješ? automobile auto zena 300x200Auto jazdí na určitý typ pohonnej hmoty. Keď sa napr. benzín míňa, dotankuješ benzín a auto bude ďalej fungovať. Čo by sa však stalo, keby si začal dolievať vodu aj napriek tomu, že auto si pýta benzín? Postupne sa pokazí a prestane jazdiť.

V praxi je to takto: Máš rande s dievčaťom, ktoré sa ti páči. Vieš, že komplimentom nič nepokazíš. Nepokazíš to jedným. Ak však celý večer budeš hovoriť kompliment za komplimentom (leješ vodu do benzínu), pričom ona o komplimenty nestojí (auto na benzín nechce jazdiť na vodu), prestaneš sa jej páčiť…

 

Ako neprilievať vodu do benzínu, ale napraviť či utužiť vzťahy?

Je to jednoduché i náročné. Sú len 3 spôsoby: pozorovaním, aktívnym počúvaním a otázkami.

Môžeš sa pokúsiť pozorovať svoje okolie, svoju milovanú osobu, s ktorou si práve chceš utužiť vzťah. Čo má rada, keď jej prinesieš? Kedy jej zasvietia oči, že práve to, čo si povedal chcela počuť? Opýtal si sa jej už, čo pre ňu môžeš urobiť, aby mala krajší deň?

Pozorovanie, kladenie otázok a aktívne počúvanie sú spolu s testom 5 jazykov lásky najkratšia cesta k vedomej láske.

Preto je úžasné poznať tému 5 jazykov lásky ako nástroj komunikácie so svojím okolím, s priateľmi, s manželkou, s rodinou, či v podnikaní s partnermi.

 

Ako sme to mali doma predtým

Poviem ti, ako sme to mali doma, keď sme začínali s komunikáciou podľa piatich jazykov lásky. Priateľ (dnes už manžel) prišiel domov, a ja som na neho spustila džavot, čo bolo počas celého dňa. Skoro mu hlava vybuchla. 😀

Síce som sa vykecala, ale on popri mojom monológu stihol poumývať riad, vybaviť správy na mobile či navečerať sa. Pri opakovanom scénari sa naše večerné stretnutia prestávali obom páčiť čoraz viac. Jemu pre môj monológ, mne pre jeho nepozornosť.

 

Ako to máme doma dnes

5 jazykov lásky Ako cez jazyky lásky vyjadriť partnerovi, čo cítiš a potrebuješ? l  ska p  r dr  anie sa za ruky 300x200Jemu chýbala pozornosť v zmysle: upratané, navarené a opýtaj sa aj mňa, aký som mal ja deň.

Mne chýbala pozornosť v zmysle: počúvaj ma bez toho mobilu v ruke, nič nerob len pri mne buď. Opýtaj sa ma, čo som celý deň robila s láskou a nie s výčitkou, že nie je umytý riad.

Dnes je to našťastie inak. 🙂 Začali sme krok za krokom. Najprv sme moje večerné vykecávanie ohraničili budíkom (10 minút rozprával jeden a potom druhý). Pritom sme sedeli na gauči, jeden kecal, druhý masíroval či hladkal nohy.

Čím viac dáva jeden lásku druhému, tým viac ju u toho druhého prebudí. Čím viac budeš dávať benzín do auta na benzín, auto ťa bude ľúbiť. Ak benzín vymeníš za vodu, postupne sa pokazí a láska vyprchá. Našťastie dá sa to veľakrát zachrániť včas. 🙂

 

Aký je tvoj primárny jazyk, ktorým prejavuješ náklonnosť?

Prezradím ti tajomstvo: “Je to väčšinou práve ten, ktorý chceš dostávať aj ty. Robíš to, čo chceš, aby robili druhí pre teba.”

 

Komunikácia a deti

Na mojej prednáške v prvom rade zistíš, ako prijímaš rád lásku od druhých a ako ju ty sám prejavuješ.

Chceš sa od nás učiť? 5 jazykov lásky Ako cez jazyky lásky vyjadriť partnerovi, čo cítiš a potrebuješ? otec so synom drzi dieta 300x199Mojím cieľom je rozvíjať komunikáciu v detskom svete a vo svete rodičov, ktorým záleží na tom, aby mali v rodine balans.

Aby deti vedeli o osobnom rozvoji a rozvíjali sa zároveň s rodičmi a nevznikala tak priepasť v ich komunikácii. Pretože ako hovorím: „Komunikácia je umenie, najmä s milovanou osobou!“

Preto sa venujem prednáškam a vzdelávacím pobytom na rôzne témy ako napr.
Ako komunikovať jazykom lásky toho druhého, Princípy prejavov lásky a komunikácie a Utužovanie vzťahov. Ak podporím osobný rozvoj rodičov, deti to budú mať v budúcnosti ľahšie a budú mať pevnejšie a úprimnejšie vzťahy s rodičmi.

Teraz som písala trošku o deťoch. Prečo?

Aj my sme boli deti. A nikto nás to neučil, a potom musí prísť človek ako je Michal Kopecký, aby pre nás pripravil živé tréningy a my sme sa to mali, kde doučiť….

 

Aké knihy ti odporúčam prečítať?

Základom bude práve kniha 5 jazykov lásky od amerického vzťahového poradcu Garyho Chapmana.

K tomu prihoď knihu od MichalaStanislava Lička.

 

Myšlienka, ktorá predstavuje päť jazykov lásky v skratke

Je umenie čítať svojim deťom, partnerovi, manželke, rodičom či svokrovcom myšlienky. Je umenie vedieť sa s nimi nepohádať. Milujeme ich natoľko, že radšej niekedy mlčíme, nevyslovíme myšlienku.

Pamätaj: Neustále sa vzdelávaj a pracuj na sebe. 🙂

Petra Ragas ?

Buď chlapom, o ktorého sa budú ženy biť!

Michal Kopecký je zakladateľom hnutia CHLAP 2.0 a jeho cieľom je pomôcť mužom a ženám nájsť, získať a udržať si svojho vysnívaného partnera, s ktorým budú šťastní vo vzťahu. Napísal knihu Aj ja som CHLAP 2.0, ktorú môžeš získať napr. na Martinuse tu »